صنعت جهانگردي در ايران
طرح شبكه دهكده هاي جهانگردي در ايران
محورهاي دهكده ها در ايران

ارائه طرح شبكه دهكده ها بصورت پاورپوينت

 

صنعت جهانگردي در ايران
در طول دهه گذشته ميزان جهانگردان داخلي به طور ميانگين هر ساله بين 5 تا 10 درصد افزايش يافته است. بر اساس آخرين آمار منتشره توسط سازمان جهانگردي ايران تعداد جهانگردان داخلي كه در انواع هتل ها و ميهمانخانه ها در كشور سكونت گزيده اند، در سال 2001 تعداد 227،194،2 و در سال 2002 تقريباً 000/400/2 بوده است. متاسفانه در سالهاي اخير اطلاعاتي در مورد در آمد ساليانه حاصل از ايرانگردان داخلي در دست نيست. با فرض اينكه ايرانگردان داخلي به طور متوسط 5 روز اقامت كنند، اين فرض به رقمي  معادل 12 ميليون ايرانگرد داخلي در هر شب  در سال 2002 بالغ
مي شود.
عليرغم افزايش تعداد ايرانگردان داخلي، ايران هنوز فاقد يك زير ساخت جهانگردي مطلوب است. به ويژه در رابطه با اماكن اقامتي، امكانات موجود به هيچ وجه جوابگوي كمي و كيفي تقاضا نيستند. در اين زمينه مهم است كه به ذهن بسپاريم كه رتبه بندي هتلهاي ايران قابل مقايسه با رتبه بندي هتل هاي موجود در كشورهاي اروپايي نيستند. از تاريخ انقلاب در سال 1979 تنها چند با كيفيت بالا ساخته شده است. بنا بر اين هتلهاي چهار و پنج ستاره موجود بر اساس نظام رتبه بندي ايراني- آشكارا معادل همان مقوله در كشورهاي توسعه يافته نمي باشند.
(جدول اماکن اقامتی)

 
 


   
 

طرح شبكه دهكده هاي جهانگردي در ايران

دهكده جهانگردي چيست؟
دهكده جهانگردي مكان هايي از يك استان هستند كه آن مكان يا فواصل نزديك به آن به لحاظ جاذبه هاي طبيعي، فرهنگي و تاريخي قابليتهاي لازم را براي جذب جهانگردان دارند و نيازمند ايجاد تأسيسات و امكانات جهانگردي و نيز اطلاع رساني مناسب اند. دهكده جهانگردي به عنوان يك مركز براي تمركز جهانگردان داخلي و خارجي به منظور انجام سفرهاي درون استاني فراغتي، تعطيلاتي، و سكونتي به مقصد جاذبه هاي متنوع جهانگردي در سراسر استان مي‌تواند كانوني براي اسكان و توزيع جهانگردان در سطح هر استان باشد. از اين رو اين كانون مي‌بايست داراي تمامي ويژگيهاي مور نياز ساكنان، جهانگردان و كساني كه اوقات فراغت خود را در دهكده ميگذرانند باشد. بنابر اين ساخت فضاهاي تفريحي، ورزشي، اقامتي، خدماتي، تجاري و رفاهي در حد استاندارهاي جهان امروز براي ايجاد اين دهكده پيش بيني ميشود.
مكان‌هاي انتخاب شده به لحاظ وجود جاذبه هاي طبيعي، فرهنگي و تاريخي قابليتهاي لازم را براي جذب جهانگرد دارند و نيازمند ايجاد تاسيسات و امكانات جهانگردي و انجام اطلاع رساني مناسب هستند. دهكدة جهانگردي مي‌تواند، به عنوان يك اقامتگاه محل تمركز جهانگردان داخلي و خارجي به منظور انجام سفرهاي فراغتي، تعطيلاتي، و حتي سكونتي باشد. اين كانون مي‌بايست داراي تمام امكانات ويژة مورد نياز ساكنان، جهانگردان و كساني كه اوقات فراغت خود را در دهكده مي‌گذرانند باشد. بنابر اين ساخت فضاهاي تفريحي، ورزشي، اقامتي، خدماتي، تجاري و رفاهي در حد استاندارهاي جهان امروز و گردآوردن همه نيازهاي شهري در يك مجموعه متمركز از ويژگي هاي دهكده جهانگردي است. رعايت ملاحظات زيست محيطي و توسعة پايدار نيز از ديگر مشخصه‌هايي است كه مي‌بايست در طرح‌هاي پيشنهادي مورد نظر قرار گيرد. در اين صورت مي‌توان اطمينان داشت كه چه به لحاظ اقتصادي و چه به لحاظ فرهنگي احداث چنين دهكده‌هايي از بازدهي مناسب برخوردار باشد. از نظر مجريان طرح بهترين نتايج قابل تصور براي دهكده جهانگردي با پيگيري راهبردهايي تحقق خواهد يافت كه منافع آن مستقيما به مشاركت كنندگان در ايجاد و توسعه ساز و كارهاي مورد نياز و نيز بهره گيران از خدمات معطوف شود. اين امر از طريق نظام اداري هوشمند و مديريتي قابل حصول است كه بتواند نتايج مورد انتظار را تأمين كند. اهدافي كه در نظر است دهكده جهانگردي به آن شناخته شود عبارتند از:
:: كيفيت بالاي اقامت و زندگي
:: اقتصاد سالم
:: پايداري محيط زيست
:: وجهه ملي و بين المللي

چرا دهكده جهانگردي؟
وضعيت توسعه جهانگردي در دو دهه گذشته نشان داده است كه به هر دليل امكان فراهم سازي كل فضاهاي شهري استان براي پذيرش جهانگرد و ايجاد شرايط محيطي براي امنيت و آسايش متناسب با جهانگردان دست كم در دهه آينده ممكن نيست و به اين دليل متمركز كردن جهانگردان در يك منطقه كه در آن تسهيلات و شرايط محيطي مناسب تري فراهم شده باشد راهكاري مطمئن به نظر ميرسد.

اهداف ايجاد دهكده هاي جهانگردي
5. جذب مشاركت بيشتر بخش خصوصي در توسعه جهانگردي
6. افزايش جذب سرمايه گذاري
7. ارتقاء سطح خدمات عمومي به جهانگردان
 

1. افزايش شمار جهانگردان استان
2. افزايش درآمد عمومي از محل توسعه جهانگردي
3. افزايش فرصتهاي شغلي
4. بالفعل كردن ظرفيتهاي بالقوه جهانگردي استانهاي كشور
 

فرصتهاي سرمايه گذاري در دهكده ها
با توجه به كاركرد غالب دهكده هاي جهانگردي ايجاد بخشها و طرحهاي زير در طرح دهكده ها جذب سرمايه و اجرا مي شود:

مراکز تفريحي
فضاهاي ورزشي
باشگاههاي تفريحي
فضاهاي بازي کودکان
مراکز تفريح جنگلي و پيک نيک
مسير ويژه اسب سواري و دوچرخه
ورزشهاي آبي
پلاژها و تأسيسات ساحلي
اسکله تفريحي
بوستانها

مراکز اقامتي و پذيرايي و خدماتي
هتل
متل
مجموعه هاي ويلايي مسکوني
رستوران ها
خدمات مورد نياز ساکنان (آژانسهاي مسافرتي و مراکز خريد)
 

مراکز فرهنگي
سينما و تئاتر
تالارها

محورهاي دهكده ها در ايران

سازمان مناطق گردشگری با تعریف یک شبکه از دهکده های جهانگردی که بتوانند خدمات استاندارد و همونواختی را ارائه کنند تلاش میکند تا بتواند یک شبکه از مشتریان دائمی برای طرح های خود ایجاد کند. این شبکه در سه محور البرز، زاگرس و کویر شکل گرفته است که هر کدام ویژگی های خود را دارند.
محور کویر: از استانهاي اصفهان، يزد، كرمان و سيستان از كناره دو كوير بزرگ دشت كوير و كوير لوت مي‌گذرد و دراقع با عبور از قطر شمال غربي- جنوب شرقي، مسيري بين اروپا تا پاكستان و هند است. پيش بيني ميشود اين مسير براي جهانگردان اروپايي از جذابيتهاي بيشتري برخوردار باشد.
محور زاگرس: مسيري در ارتفاعات شمالي- جنوبي ايران به نام زاگرس است كه از استانهاي كردستان، كرمانشاه، لرستان، چهارمحال، فارس و بوشهر مي‌گذرد و از ويژگيهاي جاذبه هاي زندگي بومي و عشايري ايران برخوردار است.
محور البرز: مسیری در ارتفاعات شرقی-غربی ایران به نام البرز است که از استانهای آذربایجان، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان می گذرد و در حال حاضر بیشترین سهم را در گردشگری داخلی ایران به عهده دارد و سالانه بیش از 20 میلیون نفر در این مسیر تردد می کنند.